Wiele osób cierpi z powodu silnych i nawracających bólów głowy. Jedną z ich przyczyn może być niewłaściwa dieta. Zmiana nawyków żywieniowych pomaga niekiedy złagodzić te dolegliwości.
Czy są różne rodzaje głowy?
Bóle głowy występują w jednej lub wielu częściach głowy i mogą mieć różne nasilenie. Bóle napięciowe wynikają z napięcia skóry i mięśni czaszki lub mięśni karku i umiejscowione są w skroniach, czole lub z tyłu głowy. Stanowią one trzy czwarte wszystkich przypadków. Napady migrenowego bólu głowy występują znacznie rzadziej, a ich przyczyny nie są znane. Zwykle pojawiają się po jednej stronie głowy, nawet kilka razy dziennie, po czym następują okresy wolne od bólu. Migrenom towarzyszyć mogą zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło i nudności.Większość bólów głowy to niegrożna dolegliwość, jeśli jednak towarzyszą im takie objawy , jak zaburzenia widzenia, utraty przytomności , zaburzenia pamięci, nadmierna senność, sztywność karku,wysypka, wymioty lub gorączka, wtedy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jakie są główne przyczyny bólów głowy?
Wiele bólów głowy ma związek z napięciem emocjonalnym, a także z chorobami gałki ocznej lub nieprawidłową postawą ciała, które powodują napięcie powłok karku i głowy.U kobiet dolegliwości te często występują na skutek wahań hormonalnych przed miesiączką, w czasie ciąży i menopauzy. Bóle głowy mogą być także symptomem innych schorzeń, takich jak nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, problemy otolaryngologiczne, zaburzenia pracy wątroby, niski poziom cukru we krwi, infekcje czy odwodnienie. Mogą też wystąpić w reakcji na jakiś pokarm lub dodatek do żywności. Nadmiar alkoholu może spowodować dzień po spożyciu bóle głowy, popularnie zwane kacem.
Co najlepiej pomaga?
Na sporadyczne bóle głowy pomagają: wypoczynek, picie dużych ilości wody i podstawowe środki przeciwbólowe. Nie należy jednak brać leków dłużej niż przez kilka dni. Jeśli farmaceutyki typu paracetamol, pyralgina, ibuprofen nie działają- zgłoś się do lekarza. W przypadku częstszych dolegliwości warto zapisywać w dzienniku jadłospis- pozwoli to na wyeliminowanie pokarmów mogących powodować lub nasilać ból.Silne bóle głowy trwające ponad 24 godziny lub z towarzyszeniem innych symptomów mogą wymagać pomocy lekarskiej. W razie podejrzenia, że wywołane są jakimś schorzeniem, konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy. Leczenie uzależnione jest od wyników badania i diagnozy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz