Miliony ludzi na całym świecie cierpią co noc z powodu bezsenności. Na dobry, regenerujący sen wpływa zróżnicowana dieta i zdrowy tryb życia. Niekiedy niewielkie zmiany mogą uczynić wiele.
Co to jest bezsenność?
Bezsenność to problemy z zaśnięciem lub brak snu przez całą noc.Większość ludzi w którymś momencie życia doświadcza bezsenności. Zwykle dolegliwość ta ma charakter przemijający i wyraźne przyczyny, takie jak utrata bliskiej osoby lub stres w pracy.Niekiedy jednak może trwać znacznie dłużej.
Kogo może dotknąć bezsenność?
Bezsenność może się przydarzyć każdemu, szczególnie w późniejszym
okresie życia, ponieważ starsi ludzie nie potrzebują już tyle snu co
młodsi. Ryzyko jest również większe w przypadku osób cierpiących na
choroby, które zaburzają sen, oraz sypiających nieregularnie, np. ze
względu na pracę zmianową lub dalekie podróże.Jakie są przyczyny bezsenności?
W przypadku bezsenności warto zbadać wszystkie możliwe powody,zanim sięgnie się po tabletkę nasenna. Należy pamiętać, że każda dolegliwość wywołująca ból może udaremniać sen. Inne możliwe powody to hałaśliwe otoczenie, chrapiący domownik, zbyt ciepła, chłodna lub jasna sypialnia albo niewygodny materac. Bezsenność może być też spowodowana takimi środkami pobudzającymi jak np. kawa, lub być skutkiem ubocznym zażywania leków, palenia bądź tez przyjmowania narkotyków. Także alkohol może pogłębić problemy ze snem. Pobudzające czynności wykonywane wieczorem, takie jak ćwiczenia fizyczne, mogą również utrudniać zaśnięcie.Jaki jest wpływ bezsenności na organizm?
Bezsenność często związana jest ze stresem,niepokojem lub depresją-może być ich rezultatem lub przyczyną. Zamartwianie się trudnościami ze snem pogłębia problem i powstaje błędne koło. Należy pamiętać, że nie każdy człowiek potrzebuje 8 godzin snu. Badania wskazują, że 5-6 godzin snu dla niektórych osób może być zupełnie wystarczające.Niewyspanie powoduje uczucie zmęczenia następnego dnia, a to z kolei odbija na funkcjonowaniu w pracy i koncentracji,utrudnia uczenie się i zwiększa ryzyko wypadków. Może również zaburzać nastrój, wywołując poczucie przygnębienia, płaczliwość lub drażliwość.
Bezsenność osłabia też układ odpornościowy, czyniąc organizm bardziej podatnym na infekcje.
Jak można zapobiegać i leczyć bezsenność?
Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie przyczyn bezsenności. przydatne jest również wyrobienie sobie nawyków ułatwiających zasypianie, takich jak chodzenie spać o regularnych porach i unikanie późnym wieczorem środków pobudzających. Zaleca się również zjedzenie trzy godziny wcześniej posiłku bogatego w węglowodany, np. ryżu lub ziemniaków, oraz wypicie przed snem szklanki ciepłego mleka bądź herbaty ziołowej.Główne objawy:
- Trudności z zasypianiem
- Budzenie się w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem
- Zmęczenie w ciągu dnia, drażliwość i kłopoty z koncentracją
- Poczucie wyczerpania
- Brak uczucia odpoczynku po przebudzeniu
Główne Posiłki
kurczak i kukurydza z imbirem i miodem, podawany z ryżem i warzywami
pieczony indyk, pure ziemniaczane i mieszanka warzyw
kanapka z tuńczykiem, sałatą i pomidorem na chlebie pełnoziarnistym
owsianka lub płatki śniadaniowe z plasterkami bananów i niskotłuszczowym jogurtem
Ja polecam zacząć od naturalnych metod. A w razie potrzeby zakończyć można na sprawdzonych i nieuzależniających preparatach na sen.
OdpowiedzUsuń